Skala rzadkości

Na pewno każdy z was zastanawiał się, czym dyktowane są ceny monet na rynku kolekcjonerskim. Dlaczego starsza moneta w ładnym stanie zachowania jest kilkadziesiąt razy tańsza od monety młodszej na dodatek w gorszym stanie. Decyduje o tym przede wszystkim rzadkość monety. Rzadkość jednak jest pojęciem bardzo szeroko rozumianym. Aby wprowadzić was do tematu, na początek przedstawię najpopularniejszą skalą rzadkości monet stosowaną na rynku numizmatycznym, opracowaną przez Emeryka Hutten - Czapskiego.

Obejmuje ona 11 klas od - do R* i oznacza ilość zachowanych egzemplarzy danej monety. W ten sposób mamy:
R * = 1
R 8 = 2-3
R 7 = 4-6
R 6 = 7-25
R 5 = 26-120
R 4 = 121-600
R 3 = 601-3000
R 2 = 3001-15000
R 1 = 15001-80000
R = 80001-400000
- = powyżej 400000

Skalę tą powinno się stosować, przede wszystkim do monet starszych niż XIX wieczne. Dyktowane jest to tym, że nakłady monet po roku 1800 są najczęściej znane. Skala ta ma dość dużą niedokładność, gdyż wymaga ciągłego aktualizowania. Dotyczy to zwłaszcza monet rzadszych. Wyobraźmy sobie np. że posiadamy monetę, która ma stopień rzadkości R6. Nagle archeolodzy odnajdują skarb, monet w którym znajdują kilkaset egzemplarzy takiej monety. Stopień rzadkości, może ulec wtedy zmianie nawet o kilka R. Oczywiście podany przeze mnie przykład jest skrajny lecz jednak możliwy.
Oprócz tej jednej wady skala ta jest idealnym, materiałem porównawczym rzadkości monet. Czasem istotne dla nas jest to, że mając monetę o skali rzadkości R4 możemy liczyć, że jest ona warta wielokrotność wartości monety o rzadkości np. R.
Obserwując rynek kolekcjonerski możemy napotkać wiele wyjątków od reguły, kiedy moneta popularna (pozornie), osiaga bardzo dobrą cenę. Dlaczego tak się dzieje chciałbym wam wytłumaczyć na kilku prostych przykładach:

Przykład 1

Posiadamy dwie monety np. boratynki koronne z 1661r. To chyba najpopularniejsza z polskich monet, której nakład szacowany jest na około miliarda powiększony o kilkudziesięciomilionowy nakład fałszywek. Obserwując aukcje widzimy rozrzut cen w granicach od złotówki do nawet kilkuset złotych. Dlaczego ta sama moneta mimo tej samej rzadkości osiąga tak zróżnicowana cenę? Odpowiedź jest prosta: Rzadkość jest wtedy dyktowana przez stan zachowania jaki prezentują te monety. Obydwie mają tą samą rzadkość teoretyczną, jednak spotkanie boratynki w stanie niemalże menniczym redukuje szansę jej trafienia o kilkadziesiąt procent, co wpływa bardzo pozytywnie na jej wartość.

Przykład 2

Posiadamy dwie monety np. 10 groszy z datą 1840. Jest to najpopularniejszy rocznik monety 10 groszowej bitej w Królestwie Polskim. Ceny jednak kształtują się na bardzo różnym poziomie. Mimo, że monety mają taki sam stan zachowania cena jednak rożni się znacznie. Dlaczego? Jeżeli nie mamy pod ręką katalogu monet i nie interesujemy się odmianami monet odpowiedź na to pytanie jest bardzo trudna. No właśnie "odmiana", to jest to magiczne słowo, które pociąga rzesze kolekcjonerów, do płacenia dużych sum za te pozornie popularne monety. Każda moneta została wybita stemplem, a każdy stempel miał swoją żywotność uzależnioną od materiału z którego go wykonano i tego jak był on eksploatowany. Ilość monet wybitych jednym stemplem była zatem różna, a po uszkodzeniu stempel musiał zostać wymieniony na nowy. Poniżej przykład takiego uszkodzenia (kliknij aby powiększyć):
Kliknij aby powiększyć
Nowe stemple często jednak różniły się nieznacznymi detalami od poprzednich. W ten sposób na rynku kolekcjonerskim, mamy warianty dziesięciogroszówek z kropkami po dacie, po roku, po GROSZY, różną ilość jagódek we wieńcu, różny krój liter itd. Czesto również miały miejsce różnego rodzaju pomyłki w legendach (zamiana liter, skrócenie legendy itp)Te niezauważalne dla laika detale, są zauważalne przez kolekcjonerów, którzy zbierają odmiany i są w stanie zapłacić za nie większe pieniądze.

Przykład 3

Mamy dwie monety, np trojaki Zygmunta III Wazy z tego samego rocznika, w takim samym stanie zachowania. Jak w poprzednich przypadkach obydwie monety uzyskują różne ceny. Dlaczego? Wartość, a co za tym idzie rzadkość monety często dyktowana jest przez jej ogólny wygląd. Jeżeli obydwie monety, mają taki sam stopień zachowania szczegółów, jednak różnią się np. stanem patyny, to oczywiście ta, która ma ładniejszą (równomierną, w ładniejszym kolorze itp.) osiągnie lepszą cenę.

Przykłady takie jak powyżej można mnożyć, więc przed kupnem bądź sprzedażą monet, warto jeszcze raz zweryfikować swój wybór. Możemy wtedy oszczędzic sobie niepotrzebnych emocji, gdy sprzedamy rarytas za bezcen, lub mile się zaskoczyć kupując pozornie popularną monetkę, która okaże się nienotowana odmianą.