Przechowywanie monet

Posiadanie ładnej i nierzadko kosztownej kolekcji, wymaga odpowiedniego dbania o monety. Od sposobu w jaki je przechowujemy, zależy to jak długo pozostaną w takim stanie, w jakim są. Każda, nawet ta mniej znamienita kolekcja, będzie wyglądała o wiele lepiej, jeśli oprócz walorów praktycznych jej przechowywania, będzie się doskonale prezentować w oczach innych.
Obecnie rynek kolekcjonerski oferuje tak szeroką gamę przeróżnych sposobów przechowywania monet, że jedynym problemem kupna, może być jedynie kosz takiej inwestycji. Kolekcjonerzy mogą wybierać pomiędzy wieloma sposobami gromadzenia i eksponowania swojej kolekcji, począwszy od wszelkiego rodzaju pudełek na monety, kapsli, klaserów, palet, na profesjonalnych kufrach kończąc. Każdy sposób ma swoje zalety, jak i wady, a w tym artykule chciałbym je w miare dokładnie opisać.
Dla porównania cenowego wszystkich sposobów przechowywania monet wprowadziłem wariant opłacalności, czyli stosunku ceny do pojemności. Mianem opłacalności będzie kwota, jaką trzeba zapłacić za zakupiony zestaw do przechowywania monet. Do obliczeń przyjąłem stałą ilość monet (350 szt.), średnica statystycznej monety to 27mm (2 zł GN).