Patynowanie monet srebrnych

Często trafiają do nas srebrne monety, wyczyszczone agresywnymi substancjami do czystego metalu. W ten sposób zostają one pozbawione naturalnej ochrony przed wpływem czynników zewnętrznych. Na dodatek stają się one mniej czytelne, i tracą na ostości.
Jedynym sposobem przywrócenia im tych porządanych cech, jest ich powtórne umiejętne spatynowanie. Uzyskana w ten sposób patyna nie jest może oryginalna, ale prezentuje się wyśmienicie.

Jest wiele domowych metod uzyskania patyny jednak nie są one na tyle zadowalające abym je gorąco polecał.
Do tego celu można stosować pastę, którą posługuję się do patynowania monet miedzianych klik, jednak efekt często jest nieprzewidywalny i czasem patynę trzeba usunąć działając na szkodę monecie.

Polecić mogę za to dostępne w sprzedaży środki patynujące dla jubilerów. Nie chcę tu reklamować konkretnej marki bo wszystkie działają raczej tak samo. Jedyne czym należy się kierować to kolor i tutaj do waszego wyboru pozostaje szeroka gama odcieni patyny, czarna, brązowa, szara, złota, czarno niebieska itd. Wybór koloru pozostawiam wam, ponieważ każdemu podoba się coś innego a w przypadku niekompletnej patyny potrzebujemy konkretnego odcienia.
Patynę możemy nakładać poprzez zanurzenie w rozcieńczonym roztworze patyny lub poprzez nakładanie patyczkiem kosmetycznym. Osobiście preferuję ten drugi sposób, ponieważ można go łatwo kontrolować ale również dlatego, że można precyzyjnie pokrywać powierzchnię monety np. uzupełniając ubytki w patynie naturalnej. Szóstaczek Wazy, który znajduje się w galerii odzyskał kompletną patynę dzięki tej metodzie. Dopiero gdy się przypatrzymy można zauważyć, w którym miejscu były ubytki.

Samo nakładanie jest bardzo proste, jednak na początku proponuję na próbę mocniej rozcieńczyć patynę, aby proces przebiegał wolniej. Nakładamy ją gładząc patyczkiem po monecie. Na początku może ona przybierać dziwne kolory, fioletowy, żółty itd, jednak nie należy się tego obawiać.
Odcień bardzo szybko się zmienia a swieża patyna jest łatwa do usunięcia. Nadmiar można usunąć również patyczkiem kosmetycznym umoczonym w pascie do zębów.
Gdy już moneta pokryta jest odpowiednią warstwą (niekoniecznie jednokolorową) zaczynamy delikatne przecieranie monety aby uwydatnić wszystkie krawędzie rysunku. Jeżeli moneta jest idealnie płaska używamy do tego celu szmatki lekko zmoczonej z niewielkim dodatkiem pasty do zębów, położoną na twardym blacie, i pocieramy delikatnie po niej monetą kontrolując postęp prac. Miejsca wypukłe, które nie zostały przetarte traktujemy patyczkiem kosmetycznym nawilżonym z dodatkiem pasty.

Na początek waszych doświadczeń z patynowaniem proponuję potrenować na monetach mniej wartościowych, polecam kopiejki rosyjskie. Zapewniam, że po kilku próbach nabierzecie dostatecznej wprawy.

Teraz czas na to, co tygryski lubią najbardziej, czyli fotki. Poniżej macie zdjęcia przed i po spatynowaniu.
Zwróćcie przede wszystkim uwagę ile detali pojawiło się po spatynowaniu (portret Zygmunta III), oraz jak dobrany jest kolor patyny (obwódka rewersu szóstaka Jana Kazimierza posiada fragment oryginalnej patyny).

Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć

Mam nadzieję, że wam się podoba, a więcej zdjęć monet po patynowaniu możecie zobaczyć w galerii.
Pewnie jak zwykle znajdzie się wielu zwolenników jak i przeciwników traktowania monet w ten sposób.
Ja wam życzę udanych prób patynowania i żeby wasze monety mogły cieszyć oczy.