Problemy z oświetleniem

Najlepszym i najlepiej oddającym wygląd monety oświetleniem, jest światło słoneczne. Nie takie jednak, z jakim mamy do czynienia w słoneczny dzień, lecz światło rozproszone przez zachmurzone niebo. Moneta jest wtedy idealnie równo doświetlona i nie ma problemu z prześwietlonymi krawędziami. Nie powoduje to również efektu cienia.
Z doświadczenia wiem, że częściej jednak musimy używać oświetlenia sztucznego i wtedy pojawiają się kłopoty.
Kolor światła ma duże znaczenie jeśli aparat nie posiada funkcji balansu bieli. Wtedy najlepiej używać żarówki/świetlówki o barwie światła jak najbardziej zbliżonej do bieli. Jeżeli nie dysponujemy funkcją korekty balansu bieli a dysponujemy jedynie zółtym światłem uzyskamy taki efekt:

Kliknij aby powiększyć

Drugi ważny parametr to kąt padania światła na monetę. W przypadku kiedy kąt będzie zbyt mały na monecie będą widoczne prześwietlenia na wypukłych detalach monet. Nasileniu ulegnie również efekt kierunkowości oświetlenia, czyli takiej charakterystycznej poświaty.

Kliknij aby powiększyć

Ważna jest również odległość źródła światła od monety. Jeżeli źródło światła będzie blisko, fotografia często będzie prześwietlona, jeżeli będzie za daleko zdjęcie będzie zbyt ciemne albo nieostre.