Odległość fotografowania

O tym z jakiej odległości należy fotografować, często decydują ograniczenia sprzętowe, jednak, gdy mamy możliwość wykonania makra w zakresie od 0-30cm to możemy sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa. (O tym jak obejść problem minimalnej odległości ostrzenia, możecie przeczytać w dziale "Wspomaganie makro") Ogólnie rzecz biorąc, to z jakiej odległości fotografujemy zależy bezpośrednio od tego jaki efekt zamierzamy uzyskać. Jeżeli zależy nam na ukazaniu monety w całej okazałości, nie starajmy się na siłę zmniejszać odległości fotografowania. Zdjęcie zrobione z bliska uwidacznia wszelkie niedoskonałości monety, które ciężko dostrzec gołym okiem. Jeżeli zatem monetka nie ma pięknego lustra, gładkiej powierzchni, pięknych detali, odsuńmy od niej obiektyw a na pewno będzie prezentowała się ładniej.
Jeżeli natomiast mamy monetę w bardzo ładnym stanie i chcielibyśmy oddać piękno jej szczegółów musimy ustawić obiektyw możliwie jak najbliżej monety, tak aby równocześnie nie stracić na jakości oświetlenia. Widok monety powinien w zależności od możliwości aparatu wypełniać od około 50 - 90 % kadru. Dzięki temu możemy sfotografować najdrobniejsze detale monety. Oczywiście potem należy interesujący detal ładnie wykadrować w dowolnym programie graficznym

Jednym z dodatkowych problemów jakie wiążą się z uchwyceniem szczegółów monety, jest problem ostrości. Jeżeli mamy możliwość zainstalowania statywu do aparatu problem ten zostaje wyeliminowany. Często jednak nie dysponujemy statywem i wtedy możemy (choć nie musimy) posłużyć się takim trikiem:
- Wybieramy w aparacie funkcję robienia zdjęć seryjnych,
- Nakierowujemy aparat na monetkę,
- Wciskamy spust migawki aparatu do połowy, w celu złapania ostrości,
- Odsuwamy lekko aparat od monety (w granicach od kilku milimetrów do kilku centymetrów w zależności od aparatu),
- Wciskamy spust migawki do końca i trzymamy robiąc bez przerwy fotki,
- Powoli przysuwamy aparat w stronę monety,
W ten sposób z dowolnej liczby zdjęć, jakie zrobi w serii nasz aparat, będziemy mogli wybrać przynajmniej jedno, które posiada satysfakcjonujący poziom ostrości.