Jak uzyskać naturalny kolor

Gdy robimy zdjęcie monety, chcemy aby oddać jej prawdziwy wygląd. Patyna monety dodaje jej uroku a uchwycenie jej dodaje piękna monecie. Czasem ciężko jest uzyskać naturalny kolor monety. Szczególnie trudno jest uchwycić ciemnozieloną patynę miedzianych monet, a i w przypadku srebrnych, efekt ten nie jest łatwy do uzyskania. W przypadku monet srebrnych zadanie jest łatwiejsze, jednak pamiętać należy, że czasem lepiej zrobić ciemniejsze zdjęcie, a następnie za pomocą programu graficznego je rozjaśnić, niż zrobić za jasne zdjęcie i wtedy żaden program nam tego nie zniweluje. Oczywiście idealnego sposobu nie ma a do wszystkiego należy dochodzić metodą prób i błędów. Efekt przyciemnienia możemy uzyskać oddalając źródło światła, lub regulując jasność w aparacie. Przy fotografii monet srebrnych, czasem należy ustawić odpowiedni balans bieli, gdy nasze zdjęcia są nienaturalnie żółte lub zbyt szare. Nie chciałbym tutaj tłumaczyć samego pojęcia i opisywać do czego ta funkcja służy, więc jeżeli ktoś nie wie to zapraszam tu: balans bieli
Fotografowanie monet miedzianych, wymaga dużo większej wprawy. Między innymi dlatego, że punktowy pomiar oświetlenia aparatu dostosowuje jasność do fotografowanego detalu, który w tym przypadku jest dużo ciemniejszy niż tło. Powoduje to często nadmierne rozjaśnienie monety i nadaje jej nienaturalnych kolorów. Żeby to zniwelować, można zmienić nastawę jasności w aparacie lub przyciemnić trochę podświetlenie tła (dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie ściemniacza, który można dostać w każdym sklepie elektrycznym)

Czas na trochę praktyki:

Różnica jest chyba znaczna i choć zdarza się, że czasem zdjęcie odbiegające od rzeczywistości jest ładniejsze, to ja jednak jestem zwolennikiem naturalizmu w fotografii.