Kolekcjonowanie monet - pomysł na kolekcje

Numizmatyka - nauka pomocnicza historii zajmująca się badaniem wszelkich środków pieniężnych. Do głównych zadań tej dziedziny należy kolekcjonowanie monet, ich klasyfikowanie pod względem typów, odmian, mennic, ich datowanie, katalogowanie itp.
Na taki lub podobny opis słowa numizmatyka natrafiliśmy zaczynając swoją przygodę ze zbieraniem monet. Prosta rzeczowa regułka nie zawierająca słowa klucza, esencji, która sprawia, że amatorów i pasjonatów tej dziedziny jest coraz więcej. Numizmatyka to w rzeczywistości pasja, to wyjątkowa lekcja historii.
Pieniądz od zarania dziejów miał wpływ na wszystkie aspekty życia, poczynając od potrzeb prostego człowieka, na globalnej polityce ówczesnych potęg światowych kończąc. Dlatego możliwość obcowania z czymś co przetrwało długie lata historii, rozwija naszą wyobraźnię, uczy poznawać to co dawne, poszerza nasze horyzonty.
Każda pasja ma jednak to do siebie, że należy ją stale pielęgnować. W miarę jak nasz zbiór się powiększa sięgamy po coraz ciekawsze, rzadsze, bardziej wartościowe numizmaty. Może się zdarzyć, że dotrzecie w ten sposób do punktu, w którym ja sam się kiedyś znalazłem. Kiedy uświadomiłem sobie, że to czym się zajmuje, co jest moim hobby, pasją , wielkim zamiłowaniem jest w gruncie rzeczy dziedziną tak obszerną, że zgromadzenie większości numizmatów jest poza moim zasięgiem. Patrzyłem na swoje monety i od zawsze brakowało w nich czegoś co potem okazało się całkiem proste, niemal trywialne. Moje monety jakkolwiek piękne, niektóre rzadkie, starsze, nowsze, srebrne miedziane, miały jedną wadę - nigdy nie były kolekcją.

Po tak długim wstępie dochodzimy do meritum tegoż artykułu czyli magicznego słowa "kolekcja", które niejednokrotnie mylone jest z pojęciem "zbiór". Różnica jest wbrew pozorom znaczna. Zbiorem możemy nazywać zespół monet z różnych epok, nie powiązanych ze sobą w jakąkolwiek rzeczową całość, obejmującą różne emisje, państwa, nominały itp.
Kolekcja natomiast, jest to zespół monet, jednak powiązany ze sobą w ścisły i nieprzypadkowy sposób. Może obejmować te same nominały, tego samego władcę, okres, motyw, mennicę.
Nasze zbiory często są takimi zalążkami prawdziwych kolekcji. Pomysłów na nie może być mnóstwo, a sama chęć zebrania wszystkich numizmatów w obrębie kolekcji daje mnóstwo frajdy. W ten sposób czujemy, że nasze zbieranie ma sens, ponieważ cel jaki sobie samy wyznaczyliśmy jest realny. Nie przejmujemy się już ogromem wszystkich monet jakie kiedykolwiek były w obiegu. Zależy nam jedynie aby nasze kolekcje powiększały się o kolejne brakujące ogniwa. Zaczynając przygodę z prawdziwym kolekcjonowaniem monet postawmy sobie osiągalne cele. Pamiętajmy o ograniczeniach, które się z kolekcjonowaniem wiążą. Kolekcja monet, która wymaga dużego nakładu pieniężnego, na początku naszej przygody z numizmatyką, nie jest dobrym rozwiązaniem. Kierujmy się zasadą małych kroczków. Zacznijmy od czegoś co będzie łatwo stworzyć. W miarę jak nabierzemy doświadczenia i chęci dokonujmy bardziej odważnych wyborów.

Początkiem naszych kolekcji może być np. zbiór boratynek. Boratynki to monety bardzo popularne. Szacuje się, że wybito ich około 2 miliardów szt. Biorąc pod uwagę wszystkie roczniki, mennice i odmiany można zebrać pokaźny zbiór około 50 szt. monet. Jeśli ograniczymy się do samych roczników i mennic będzie to nadal około 30 szt. Wśród boratynek istnieją prawdziwe rarytasy jak chociażby monety z pierwszego roku wybicia 1659, które spotykane są jednak na rynku za całkiem przystępne kwoty, oraz monety z końcowych lat emisji 1667-1668 spotykane niezwykle rzadko. Niemalże legendą owiane są również egzemplarze bite w srebrze znane jedynie z opisów katalogowych. Brak powyższych egzemplarzy w kolekcji nie powinien nikogo zniechęcać. Zapewniam was, że tych kompletnych jest na pewno znikoma ilość o ile rzeczywiście takowe są. Przy zakupie ewentualnych rarytasów należy jednak być bardziej ostrożnym. Łatwo można trafić na naciągaczy, którzy monety z nieczytelną datą próbują sprzedać "okazyjnie" jako unikaty omawiane powyżej. Przed zakupem lepiej zapytać kogoś bardziej doświadczonego, aby potem nie żałować pochopnej decyzji.

Kolejnym sposobem na udaną kolekcję może być zbiór monet II rzeczpospolitej. Co ciekawe, taka kolekcja jest zalecana dla wszystkich bez względu na zasobność portfela. Ci mniej zamożni mogą cieszyć się kolekcją groszówek, która obejmuje 42 monety. Ukoronowaniem takiego zbioru będzie 5 groszy z roku 1934, które ma najniższy ze wszystkich nakład 420000 egz. a jego cena oscyluje w zależności od stanu od 100 do nawet 1000 zł. W ramach powiększenia naszego portfela możemy taką kolekcje rozwijać o kolejne nominały, które dla odmiany są srebrne. Dla prawdziwych koneserów monet przedwojennych szczytem osiągnięć będą monety takie jak 5 zł Nike z 1932, 5 złotych Konstytucja z obwódką z 81 perełek. Te monety zawsze osiągają kwoty pięciocyfrowe.

Bardzo ciekawą kolekcję mogą stanowić monety obejmujące jeden nominał danego emitenta. Przykładem może być kolekcja półtoraków Zygmunta III Wazy. Również w tym przypadku możemy stopniować rozwój takiej kolekcji ponieważ wśród półtoraków są monety bardzo popularne, które możemy zakupić za cenę poniżej 20 zł jak i prawdziwe perełki, których ceny dochodzą do kilku tysięcy złotych. Taka kolekcja może nas również wiele nauczyć o czasach kiedy monety te były w obiegu. Panowanie Zygmunta III Wazy to okres wojen i wielu przemian gospodarczych. Bite za jego panowania monety doskonale odzwierciedlają stan skarbca w tamtych czasach. Tylko obserwując jakość kruszcu, z którego wybite zostały monety, możemy dojść do bardzo ciekawych wniosków. W 1619 r. jakość monety drobnej znacznie spadła. Przyczyniła się do tego zmiana ordynacji menniczej, która ustalała nową ilość monet jaka musiała zostać wybita z grzywny srebra, a co za tym idzie zmiany zawartości srebra w stopie monetarnym. Jakie były powody takiego stanu rzeczy i co powodowało wydawanie takich nie innych decyzji ówczesnych władz?. To pytanie możecie sobie zadać sami i sami na nie odpowiedzieć. To jest właśnie to, co czyni nasze kolekcje jeszcze ciekawszymi. Nie tylko możność posiadania, lecz zarazem możliwość poznania historii, zagłębienia się w zupełnie nową rzeczywistość, dawną rzeczywistość.

Ciekawe i niezbyt popularne a jednocześnie bardzo pasjonujące jest kolekcjonowanie wszelkiego rodzaju fałszerstw monet. Chodzi głownie o tzw. "fałszerstwa z epoki", czyli mające miejsce wtedy, kiedy w obiegu były bite urzędowo odpowiedniki. Nie należy mylić z fałszerstwami na szkodę kolekcjonerów, czyli fałszerstwa monet starych, niezwykle rzadkich, w celu oszukania potencjalnych nabywców. Jeżeli chodzi o rozwój takiej kolekcji nie jest ona w żaden sposób ograniczona. Mogą to być dowolne monety, które łączy ze sobą jedynie to, że jej wytwórca nie koniecznie miał uczciwe zamiary. Co ciekawe każda w ten sposób moneta mogła zostać drogo okupiona przez fałszerza. Za taki proceder groziła utrata rąk, a nawet śmierć, mimo to chętnych łatwego zarobku było wielu. Robili to zarówno zwykli wieśniacy, którzy niejednokrotnie nie potrafili pisać, dlatego napisy na monetach rzadko układają się w sensowne słowa, oraz królowie, chociażby Fryderyk II, który bił monety ze srebra zaniżonej próby, które wprowadzał do obiegu w Polsce zamieniając na gruba dobrą monetę polską. Kolekcjoner falsów może mieć wiele satysfakcji również z innego powodu. Fałszerstwa są najczęściej jedyne w swoim rodzaju a co za tym idzie są to unikaty.
Poniżej trzy ciekawe przykłady falsów z epoki. Zwróćcie szczególną uwagę na zdjęcia boratynek.

Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć

Zbieranie monet z różnymi odmianami stempli to również ciekawy pomysł na kolekcję. Nie jest on może zbyt popularny bo wymaga dużej wiedzy. Kolekcjoner odmian musi wykazać się bardzo dużą znajomością tematu oraz cierpliwością. Musi być dobrym obserwatorem i uważnie śledzić aukcje internetowe, aby z grona popularnych monet wyłowić poszukiwane przez niego perełki. Skąd się biorą odmiany stempli monet?
Produkcja monet wymaga ciągłego wytwarzania nowych stempli ponieważ jak wszystko w naturze, stempel ma także swoją żywotność. Po pewnym czasie zostaje uszkodzony i należy go wymienić na nowy. Często bywa tak, że kolejny stempel różni się pewnymi detalami od poprzedniego. Stąd pojawiają się odmiany monet. Często jest to widoczny na pierwszy rzut oka detal np. litera "V" zamiast "U" lub po prostu brak literki w słowie, zamienione lub zdwojone literki itp. Inne szczegóły dostrzec jest bardzo ciężko np. wieniec w 10 groszy z 1840 różniący się liczbą jagódek lub kropką po roku, dacie, nominale. W zależności od stanu wiedzy sprzedającego monety takie można kupić bardzo tanio lub zapłacić wielokrotność kwoty normalnej monety w przypadku odmian skatalogowanych i o dużej rzadkości.
Poniżej ciekawa, nienotowana odmiana grosza Prus Południowych.

Kliknij aby powiększyć

Do opisania wszystkich możliwych pomysłów na kolekcje na pewno nie starczyłoby mi życia, jednak istnieje jeszcze jeden o którym warto wspomnieć a nie jest on jeszcze zbyt popularny. Mam na myśli kolekcjonowanie destruktów monet. Nie chodzi o monety celowo zniszczone w obiegu, lecz monety posiadające pewna usterkę powstałą w mennicy. Taka kolekcja destruktów, jak pozostałe kolekcje, może was wiele nauczyć. W ten sposób można poznać technologie bicia monet na przestrzeni dziejów. Im bardziej niedoskonała technologia tym więcej destruktów, przy czym niektóre występują dużo częściej niż inne. Przesunięcie stempla, podwójne uderzenie to typowe destrukty na monetach XVIIw. Często też trafiają się pęknięcia stempla oraz monety wybite z końcówki blachy. Wśród takich monet trafiają się również prawdziwe rarytasy, zagadki numizmatyczne, gdzie pochodzenia niektórych wad możemy się jedynie domyślać. Oczywiście jak w przypadku fałszerstw wiele z takich monet to prawdziwe unikaty znane jedynie tylko z jednej kolekcji.
Poniżej ciekawy i unikatowy przykład. Do dziś nie udało mi się z całą pewnością ustalić w jaki sposób taka wada mogła powstać. W tym okresie monety nie posiadały takich obwódek za wyjątkiem monet Stanisława Augusta Poniatowskiego, które były bite 40 lat wcześniej. Sposób w jaki ta obwódka znalazła się na tym krążku pozostaje niewiadomą.

Kliknij aby powiększyć

Wasze zbiory monet również mogą zmienić się w ciekawe kolekcje. Każdy z was ma parę grosików, trojaczków, szóstaczków z których przy drobnym wysiłku może powstać cała kompletna kolekcja roczników, odmian lub mennic. Pamiętajcie, że kolekcjonowanie to nie tylko samo posiadanie monet i cieszenie się nimi. Z każdą kolekcją wiąże się niepowtarzalna historia, która czyni z każdej monety niezwykłą pamiątkę dawnych czasów. Twórzcie barwne kolekcje i przyoblekajcie je w historie. Będą one ciekawsze a wy będziecie z nich dumni.