Elektroliza

Jest to jedna z bardziej agresywnych metod, dlatego stosuję ją dość rzadko, głównie do monet bardzo mocno zanieczyszczonych, pokrytych gruba warstwą osadów. Trochę lepiej jednak znoszą ją monetki z brązu i mosiądzu, więc jedynie w tym przypadku pozwalam sobie na traktowanie tym sposobem monet w lepszym stanie. Przy umiejętnym kontrolowaniu procesu często udaje się nawet uratować patynę.

Na czym to polega?

Elektroliza to ogólnie zespół reakcji, jakie zachodzą w układzie elektrolit (nośnik jonów), elektroda ujemna, oraz elektroda dodatnia.
Poniżej wszystko, czego będziemy potrzebować, aby przygotować sobie własny zestawik do czyszczenia monet tą metodą.

Źródło zasilania

Źródłem prądu mogą być stare zasilacze, ładowarki itp. Należy jednak pamiętać, że im mniejszy prąd, jaki daje nam zasilacz, tym proces będzie wolniejszy, a co za tym idzie mniej agresywny. Najlepsze rezultaty można uzyskać stosując zasilacze poniżej 9V i 1A. Przy prądach zbliżonych do 1A możemy podłączyć bez problemu kilka monetek aby proces nie przebiegał tak gwałtowanie.
Ja używam starej ładowarki od telefonu, która przy napięciu 4,8V daje natężenie 0,35A.
Czyściłem już w ten sposób 2 monety na raz i wynik był satysfakcjonujący. Długość całego procesu nie przekraczała najczęściej godzinki a 80% monet, można spokojnie wyczyścić w maks. 30min.

Przewody

Kolejną rzeczą jakiej będziemy potrzebować to przewody, którymi doprowadzimy prąd do elektrod. Z tym nie powinno być problemu. Moje np. pochodzą z jakiegoś starego sprzętu gospodarstwa domowego, sam już dokładnie nie pamiętam jakiego.

Uchwyty

Następnie musimy skonstruować odpowiednie uchwyty, które zapewnią nam dobry styk z powierzchnią monety. Poniższy sposób to taki mój prywatny patencik i według mnie daje najlepsze efekty. Niektórzy zamiast tego stosują żabki, takie jak do mocowania firanek. Łatwo jednak w ten sposób zarysować powierzchnię monety.
Mój sposób wymaga jedynie punktowego styku i to na krawędzi monety, co w przypadku ewentualnego uszkodzenia nie szpeci jej. Najczęściej jednak w tym miejscu nie pozostaje najmniejszy ślad.

Uchwyt na monety podłączamy zawsze do bieguna ujemnego!!!. Jeżeli nie wiecie który to, łatwo to można sprawdzić. Wystarczy zanurzyć końcówki przewodów w elektrolicie. Minus to ten, z którego lecą bąbelki.

Przedmiot na pożarcie

Do bieguna dodatniego przyczepiamy tzw. przedmiot na pożarcie, najlepiej z czegoś odpornego na roztwarzanie. Ja korzystam z kawałka blachy nierdzewnej po starym uchwycie od szklanki. Spokojnie starcza na jakieś 100 cykli.

Elektrolit

Jeżeli dysponujemy już całym sprzętem pozostaje nam tylko znaleźć jakiś pojemnik (nie może być metalowy) i nalać do niego elektrolitu. W tym celu najlepiej użyć roztworu sody oczyszczonej. Sól kuchenna daje podobny efekt jednak ma bardziej destruktywny wpływ na powierzchnię monety powodując różne związki korozyjne.

No to do dzieła

Wszystko podłączone więc zaczynamy.

Poniżej efekty czyszczenia dwóch monetek. Efekty oceńcie sami.

No i udało się, chociaż nie zawsze tak wychodzi. Elektroliza to proces, który stale trzeba kontrolować. Czasem warto go przerwac już w początkowym stadium.

Co czyścić elektrolizą

Do czyszczenia elektrolizą nadaja się:
- monety oblepione grubą warstwą trudnousuwalnych zanieczyszczeń,
- monety mosiężne (zwłaszcza przedwojenne). Uwaga - jeśli posiadają zielony punktowy nalot, prawdopodobnie pod spodem są wżery, które z pewnością pojawią się po elektrolizie. Jeśli chcecie uniknąć ich pojawienia, lepiej darujcie sobie czyszczenie tym sposobem,
- monety z brązu,
- monety miedziane ale tylko z czarną patyną. Monety z patyną zielona i ciemnozieloną trudno jest oczyścić, gdyż najczęściej patyna ta jest bardzo zwarta,
Uwaga - jeżeli spod patyny widać chropowatą miedź, to są raczej nikłe szanse, żeby porawić jej stan elektrolizą.