Czyszczenie monet

Na czyszczenie monet nie ma idealnej metody, a szkół czyszczenia istnieje zapewne tyle, ile osób, które tego próbowały. Pierwsze pytanie jakie należy sobie postawić przed zamierzonym czyszczeniem, to czy w ogóle się za to zabierać. Tutaj również znajdą się zwolennicy wszelkich technik czyszczenia, jak i zdecydowani przeciwnicy wszystkich zabiegów temu podobnych. Według mnie racja, jak to zwykle bywa, leży gdzieś po środku a decyzja o czyszczeniu zależy od tego, w jakim stanie jest moneta, którą zamierzamy wyczyścić.
Poprzez lata na monetach tworzą się różnego rodzaju nawarstwienia, które mogą wpływać zarówno korzystnie jak i negatywnie. Do tych pozytywnych należy zaliczyć patynę, czyli cienką warstwę związków metalu, które nie prowadzą do niszczenia monety, oraz zabezpieczają ją przed wpływem środowiska. Te negatywne z kolei, to wszelkiego rodzaju związki sprzyjające korodowaniu monety, oraz różnego rodzaju zanieczyszczenia.

Wszystkie nawarstwienia mające negatywny wpływ powinny zostać usunięte. Należy to zrobić w taki sposób, aby w miarę możliwości patyna została nienaruszona. Wyjątek stanowią monety, z brzydką, nierówną, niekompletną patyną, lub monety, na których powierzchni znajdują się na tyle trudne do usunięcia nawarstwienia (np. chlorki na srebrze), że nie da się ich usunąć nie naruszając patyny. Należy to jednak robić bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić monety.
Jeżeli zdecydujemy się usunąć patynę, powinniśmy się zastanowić nad jej sztucznym odtworzeniem. W ten sposób zapewniamy odpowiednią powłokę ochronną, ponadto poprawiając wygląd monety.

Mówiąc o patynie, nie należy jej mylić z grynszpanem, który ma zazwyczaj jasnozielonkawy odcień i występuje najczęściej w postaci wykwitów, których koniecznie należy się pozbyć. Generalnie ciężko jest odróżnić patynę od grynszpanu, ponieważ często mają zbliżoną barwę (dotyczy to głównie monet miedzianych).
Decydując się na czyszczenie, kierujemy się przede wszystkim zasadą, aby na samym początku próbować metod najmniej agresywnych. Wyjątek stanowią metody, które doświadczalnie sprawdziliśmy i wiemy, że na danych monetach możemy je z powodzeniem stosować.

Istnieje wiele czynników, względem których, dwie takie same monety należy wyczyścić w inny sposób. Ma na to wpływ wiele czynników: środowisko w jakim przebywały przed czyszczeniem, stan patyny, jej kolor, przyczepność patyny do podłoża i wiele innych.
Jeżeli nie macie doświadczenia z czyszczeniem monet polecam kupno mniej ciekawych egzemplarzy, w gorszych stanach i obycie się z techniką. Lepiej uszkodzić kilka wycieruszków niż testować na monetach z kolekcji. W ten sposób nabierzecie wprawy, co może was uchronić od zniszczenia na prawdę cennych egzemplarzy.

To tyle tytułem wstępu, a poniważ ten artykuł ma przede wszystkim uczyć, wklejam takie zdjecie:

Kliknij aby powiększyć

To tylko niewielki odsetek monet, które zostały zniszczone czyszczeniem. Zatem jeśli zastanawiacie się czy czyścić, czy nie, lub nie wiecie jak to zrobić, zostawcie monety w stanie takim jak są, oszczędzicie sobie negatywnych emocji.
Koneserom preparatów typu cylit bang, past polerskich, szczotek drucianych, papierów ściernych chcę ponadto uświadomić, że czyszcząc w ten sposób swoje numizmaty, niszczą je nieodwracalnie. Mam nadzieję, że poniższe artykuły uświadomią coniektórych, że nie wszystko złoto co się świeci:)

[ Czyszczenie monet miedzianych | Czyszczenie monet srebrnych ]