Czyszczenie monet srebrnych

Srebro w czystej postaci jest metalem, który dość trudno ulega utlenianiu i korozji. W korzystnych warunkach pokrywa się jedynie delikatną ciemną patyną, która uszlachetnia monetę.
Niestety monety srebrne nie zawsze były bite z dobrej jakości srebra. Szczególnie niskie nominały miały dużą domieszkę miedzi. Z uwagi na to do każdej monety należy podchodzić indywidualnie i dokładnie przemysleć metodę jej czyszczenia.

Jest wiele sposobów czyszczenia monet srebrnych a wybór konkretnej metody zależy zarówno od próby srebra jak i rodzaju nawarstwień, które na powierzchni monety powstały.
Przed przystąpieniem do czyszczenia pamiętajmy, że większość domowych sposobów czyszczenia najczęściej prowadzi do usunięcia patyny więc cały proces należy prowadzić powoli i często kontrolować jego przebieg.

Środki których można używać do czyszczenia monet srebrnych:
kwasek cytrynowy
winian amonowo sodowy
winian sodowo potasowy + soda kaustyczna
woda amoniakalna
profesjonalne preparaty do czyszczenia srebra

Chciałbym pokrótce opisać każdy z wymienionych wyżej środków. Bez wątpienia większość poradzi sobie z każdym nalotem jaki znajduje się na monecie, z patyną niestety też. Cały trik polega na tym, aby użyć najmniej inwazyjnej metody, aby ową patynę uratować.
Kwasek cytrynowy działa najbardziej agresywnie ze wszystkich wymienionych środków. Sprawdza się jedynie w przypadku dobrego srebra >500. Przy delikatnym stężeniu i długim moczeniu efekt może wyjść całkiem niezły.
Winian amonowo sodowy (8-10%) działa zdecydowanie wolniej jednak z moich doświadczeń wynika, że efekt końcowy nie różni się wiele od czyszczenia kwaskiem cytrynowym.
Winian sodowo potasowy (8-10%) pomieszany w stosunku 1:1 z 5-8% sodą kaustyczną w przypadku sreberek wysokiej próby daje raczej mizerny efekt a właściwie jego brak. W przypadku sreberek bilonowych można go czasem użyć jednak efekt to już loteria.
Wody amoniakalnej nie próbowałem ale ponoć przynosi niezłe efekty w przypadku trudno usuwalnej ogniowej zgorzeli. (Nie testowałem)
Uwaga: Powyższe środki nie gwarantują otrzymania zadowalającego efektu i wymagają od osoby czyszczącej bardzo dużej wprawy.

Jedyny najbardziej uniwersalny i w 100% zadowalający mnie środek to profesjonalny płyn do czyszczenia srebra.
Nie radzi sobie jedynie zbyt dobrze z zielonym grubym nalotem (patrz fotki poniżej)
Nazwy płynu, którego ja używam, z wielu przyczyn nie podam (napiszę tylko, że made in poland:)). Generalnie wszystkie dostępne na rynku powinny spełniać swoje zadanie. Mają skład opracowany przez profesjonalistów, chemików, którzy właśnie do tego celu je stworzyli. Żaden pierwiastek w ich składzie nie znalazł się zatem przypadkowo i nie musimy się potem martwić o usuwanie ewentualnych szkód, jakie można wyrządzić stosując mniej profesjonalne metody.

O ile domowych metod nie trzeba szczególnie opisywać, bo ogólnie sam proces czyszczenia wygląda tak samo, o tyle na czyszczeniu preparatami chciałbym się skupić nieco bardziej.
Monetki przy pomocy płynu do czyszczenia srebra możemy czyścić zanurzeniowo lub przecierać nasączonym wacikiem. W przypadku zanurzenia, koniecznie naszykujmy to tego celu jakieś naczynko, aby nie wrzucać monety do oryginalnego pojemnika z płynem (w trakcie czyszczenia powstaje kłaczkowaty osad). Można wykorzystać do tego celu plastikowe korki od butelek. Nadają się one doskonale, ponieważ wewnątrz często posiadają jakieś wypukłości, o które można monetkę oprzeć. Jest to ważne, aby do obydwu stron monety płyn miał swobodny dostęp. Jeśli zatem dysponujecie jedynie naczyniem z płaskim dnem, połóżcie monetę choćby na zapałce, aby nie przylegała do dna naczynia.
Czyszczenie przebiega dość szybko, dlatego już po paru minutkach możemy monetkę wyjąć, żeby zobaczyć efekt. Po wyjęciu płuczemy ją dobrze wodą, a następnie przecieramy miękką szmatką. Jeśli nie wszystkie zabrudzenia zostały usunięte, czynność powtarzamy, aż do uzyskania pożądanego efektu. Użyty do czyszczenia płyn możemy odlać z powrotem do pojemnika, wpuszczając jak najmniej zanieczyszczeń powstałych po czyszczeniu. Jeśli niewielka ilość dostanie się do środka, nie należy się tym martwić, płyn zachowa swoje właściwości.
Jeżeli mamy monetkę w ładnym stanie, która wymaga jedynie usunięcia powierzchniowych lekkich zabrudzeń, wystarczy, gdy przetrzemy ją wacikiem kosmetycznym nasączonym w płynie.
Czyszczenie monet preparatami do srebra jest szybkie i przede wszystkim nie inwazyjne. Polecam ją jednak głównie dlatego, że pozwala z dużym pradopodobieństwem uratować patynę.

No to teraz czas na fotki. Każde zdjęcie posiada opis dotyczący metody czyszczenia.
Zależy mi na stworzeniu jak największej bazy przykładów czyszczenia, dlatego artykuł ten będę sukcesywnie uzupełniał.

Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć